BMI kalkulačka – Zjistěte svoje BMI, procento tuku v těle, ideální váhu a obvod pasu

Zkratku BMI (body mass index) už většina z vás někdy slyšela. Možná ale stále nevíte k čemu je BMI index dobré znát. Umíte si BMI vypočítat? BMI kalkulačka vše spočítá za vás. Dále z přehledných tabulek zjistíte své ideální procento tuku v těle, ideální váhu podle výšky a věku, ideální obvod pasu u mužů a žen. Dále zjitíte, jak si správně spočítat WHR index.

Jak spočítat BMI

BMI se počítá velmi jednoduše:

Výpočet BMI vzorec = tělesná váha (kg) / tělesná výška (m) na druhou

Ukažme si výpočet na konkrétním příkladu. Máme muže s výškou 180 cm a váhou 80 kg.Výpočet bude vypadat následovně: BMI = 80/1,85^2 = 24,69 (normální váha).Podle světové zdravotnické organizce lidé s BMI v rozmezí od 25 do 29,9 mají nadváhu. Pokud je BMI nižší než 18,5 trpí člověk podle BMI podvýživou a naopak s BMI vyšším než 30 je člověk už brán jako obézní.

BMI kalkulačka přesná

Zadejte svoji výšku a váhu a BMI kalkulačka Vám přesně spočítá vaše BMI.

BMI kalkulačka přesná

require
require require

Vaše BMi je......

BMIKlasifikace
méně než 18.5:Podvýživa
18.5 - 24.9:Normální váha
25 - 29.9:Nadváha
30 - 34.9:Obezita I. stupně
35 - 39.9:Obezita II. stupně
nad 40:Obezita III. stupně

Další fitness kalkulačky

Kalkulačka kalorií - náhledový obrázek

Kalkulačka – denní příjem kalorií

Kalkulačka denního příjmu kalorií, jak už název napovídá, vám na základě zadaných parametrů jednoduše  spočítá ideální denní kalorický příjem.

Pitný režim - kalkulačka

Kalkulačka pitného režimu

Pitný režim je velmmi důležitý pro každého z nás. Víte přesně kolik tekutin máte za den vypít? Spočitejte si pitný režim jednoduše pomocí kalkulačky.

Co přesně to BMI je? Má smysl ho nějak hlídat?

BMI pomocí kalkulačky jste si spočítali. Pojďme si říci, zda má vůbec smysl si BMI nějak hlídat. Jednoduše řečeno je Body mass index jednoduchý ukazatel toho jestli máte nadváhu nebo ne. Počítá se jako poměr tělesné váhy a výšky na druhou. Tady můžou na problém narazit vysportovaní jedinci, typicky kulturisti, vzpěrači nebo crossfit cvičeni. Všichni tito mají vyšší podíl svalové hmoty, který BMI index nezohledňuje. Může vám tedy v tomto případě vycházet vyšší BMI i když jste ve formě. K BMI je dobré ještě přidat obvod pasu a nebo tzv. WHR index (poměr pasu a boků), který vám odvodí jestli je váš tvar postavy rizikový a nebo ne. V případě silových cvičenců bych pro vyhodnocení celkového složení těla raději volil bioimpedanční měření např. Inbody.

Přehledná BMI tabulka

Tabulka přehledně uvádí zdravotní rizika spojená s vyšším BMI. Ideální BMI je v rozmezí 18,5 – 24,9 (hodně hubených lidí mívá BMI 20). Pokud máte BMI 25 a více, trpíte nadváhou a již se u vás v čase mmohou objevit některé zdravotní problémy např. vyšší krevní tlak. Nezapomínejte na to, že není až tak důležitá vaše váha, ale spíše obvod vašeho pasu. Dalším zajímavým ukazatelem nadváhy a toho, jestli se jedná o rizikovou nadváhu je WHR index (obvod pasu a boků).

Přehledná BMI tabulka

Proč je dobré si spočítat svoje BMI

I když je BMI poměrně jednoduchý ukazatel vašeho fyzického stavu, do určité míry se jím dá řídit. Já sám ho používám pro zběžné otypování klienta.

Lidé s vysokým BMI jsou zpravidla náchylnější k:

 • vysokému cholesterolu
 • cukrovce
 • srdečním problémům
 • infarktům
 • vysokému krevnímu tlaku
 • jistým typům rakoviny
 • chrápání a spánkové apnoe
 • předčasnému úmrtí
 • problémům s klouby

Ideální váha podle výšky a věku tabulka

Určitě jste si říkali, jaká je vaše ideální váha vzhledem k vaší výšce a tělesné konstituci tzv. somatotypu. Zde překládám přehlednou tabulku. Pamatujte, že váhu můžete mít samozřejmě vyšší. Mnohem důležitější než váha je vaše množství podkožního tuku a poměr pasu a boků tzv. WHR index, o kterém se pobavíme hned na následujících řádcích. Optimální váhy dosáhnete správně nastaveným jídelníčkem a tréninkem.

Ideální váha podle výšky a věku tabulka

Procento tuku v těle tabulka

Procento tuku v těle je mnohem směrodatnější  ukazatel, než BMI. Jediným zádrhelem může být, jak svoje procento tuku v těle zjistit. Máme na to hned několik metod. První metodou je pouhé pozorování v zrcadle (nejméně přesné), druhou možností je použití speciální váhy, která na základě bio impedance změří orientačně množství tuku v těle. Třetí dostupnou možností je použít kaliperačních kleští, kde pomocí měření tlouštky kožní řasy různě na těle zjistíme množství tuku na těchto partiích a tyto hodnoty poté dosadíme do vzorce a zjistíme orientačně celkové procento tuku v těle. Níže předkládám přehlednou tabulku, jaké procento tuku v těle máte mít na základě věku a pohlaví.

Procento tuku v těle tabulka
BMI kalkulačka a WHR index

Spočítejte si také WHR index (Waist Hip Ratio)

BMI index je dále dobré kombinovat s WHR indexem, který nám lépe řekne, kde se nám tuk ukládá. Podle toho můžeme odhadnou míru zdravotního rizika.

Vzorec pro výpočet WHR indexu

WHR index je jednoduchý poměr pasu a boků.

WHR = obvod pasu (cm) / obvod boků (cm)

Kde se měří obvod pasu a boků?

Měření pasu a boků se provádí následovně: na bocích v místech největších hodnot a obvod pasu měřte uprostřed mezi spodním okrajem posledního hmatatelného žebra a vrcholem kosti kyčelní. Obvody měříme krejčovským metrem s přesností na 0,5 cm.

Pokud se vám tuk ukládá v oblasti břicha jedná se o mužský typ WHR (androidní, postava ve tvaru jablka, centrální). Pokud se vám tuk ukládá v oblasti hýždí a stehen jedná se o ženský typ WHR indexu (gynoidní, hruškovitý tvar postavy, periferní).

Obvod pasu muži a ženy

Pokud se vám neche počítat WHR index, může postačit prosté změření obvodu pasu. Níže v tabulce můžete vidět zdravotní rizika spojená s příliš velkým obvodem pasu.

 • Pro žádná zdravotní rizika by muži neměli mít obvod pasu větší než 94 cm a ženy větší obvod pasu než 80 cm.
Tabulka - zvýšená zdravotní rizika spojená s velkým obvodem pasu

Přehledná tabulka WHR indexu

Typy distribuce tuku podle WHR indexu

Periferní typ postavy

Pro ženy je WHR index menší než 0,75.

Pro muže je WHR index menší než 0,85.

Periferní typ postavy poznáte jednoduše, lidé vypadají jako hruška. Tuk se jim hromadí především na bocích, hýždích a stehnech. Jejich obvod pasu je nepoměrně menší k obvodu boků. Tento tvar postavy je z velké části podmíněn geneticky.  V takovém případě je pak snaha o zhubnutí v oblasti boků, zadku a hýždí poměrně náročná a vyžaduje vyvážený jídelníček a vhodné cvičení. Nejvhodnější terapie je lymfodrenáž.

Vyrovnaný typ postavy

Pro ženy je WHR index v rozmezí 0,75 – 0,8.

Pro muže je WHR index v rozmezí 0,85 – 0,9.

Tento typ postavy bývá označován za ideální. Tuk se na těle ukládá rovnoměrně. Pozor však na to, že WHR nhovoří niv o tom, kolik tuku v těle máte. K tomu je potřeba použít bioimpedanční váhu např InBody.

Centrální typ postavy

Pro ženy je WHR index v rozmezí 0,8- 0,85.

Pro muže je WHR index v rozmezí 0,9 – 0,95.

U centrálního typu postavy už se zvyšuje zdravotní riziko. Na břiše se už hromadí více tuku, než je ideální. Obvod pasu je ale stále menší, než obvod boků.

Centrální rizikový typ postavy

Pro ženy je WHR index vyšší než 0,85.

Pro muže je WHR index vyšší než 0,95.

Tento typ postavy patří do nejrizikovější skupiny. Znamená to, že se vám na břiše hromadí příliš velké množství tuku. Mezi hlavní důvody tohoto tvaru postavy špatně nastavený jídelníček a málo pohybu.

Máte vyšší BMI a rizikový WHR index?

Nic se nestalo přes noc. Vaše BMI a WHR index se zvyšovaly postupně. Je potřeba najít kořen problému, proč se tak stalo. Je za tím přejídání a špatně nastavený jídelníček? Nebo málo pohybu a hodně stresu?

Rád Vám podám pomocnou ruku. Můžeme společně vyřešit Váš jídelníček a nastavení správné pohybové aktivity. Mé jméno je Martin Jungmann a jsem výživový poradce a osobní trenér s letitou praxí a lidským přístupem. Pojďme společnými silami dosáhnout skvělých výsledků v přeměně postavy!

Martin Jungmann - osobní trenér a výživový poradce

Martin Jungmann

výživový poradce a osobní trenér

Jsem certifikovaný osobní trenér a výživový poradce s lidským přístupem. V oblasti výživy jsem prošel několika kurzy od uznávaného odborníka na výživu Mgr. Martina Jelínka. V oblasti cvičení jsem absolvoval akreditovaný kurz “Instruktor fitness” ve Fit Praha pod vedením Aleše Vítka a kurz “B3” – BASIC – BODY- BUILD pod vedením Dany Blaževičové.

Nechte si sestavit jídelníček na míru

Sestavuji dlouhodobě udržitelné jídelníčky (hubnoucí, nabírací, udržovací jídelníčky), ale i rychlejší redukční diety. Jsem propagátor a specialista na hubnutí pomocí sacharidových vln. Při sestavování jídelníčku přihlížím k vašim specifickým chuťovým požadavkům a případným alergiím na různé potraviny. Dokáži sestavit vegetariánský i veganský jídelníček.

Názory klientů, kteří se mnou spolupracovali

Vynikající
Na základě 26 hodnocení
Kateřina Žitná
Kateřina Žitná
2023-09-08
Jsem moc ráda, že jsem si za osobního trenéra vybrala právě Martina. Je to sympaťák, který má vždy úsměv na tváři a tréninky s ním jsou moc fajn (i když občas dají zabrat :)). Nechala jsem si od něj sestavit i jídelníček na míru a s celkovými výsledky jsem moc spokojená :).
Ladislav Hoberlant
Ladislav Hoberlant
2023-08-06
Zuzana Ch.
Zuzana Ch.
2023-04-17
Díky Martinovi u mě nastal velký posun v mojí cestě za tím, cítit se po fyzické i psychické stránce mnohem lépe. Děkuji za všechno 😊
Jan Trnka
Jan Trnka
2022-12-21
Po vážném úrazu jsem hledal možnost, jak s pomocí nějakého zkušeného trenéra začít cvičit a tím, v rámci rehabilitace, celkově zlepšit svůj stav. Martin byl zcela určitě skvělou volbou. Tréninky, které jsou sestaveny přímo pro potřeby klienta, probíhají v uvolněné atmosféře a to se cvičí samo 🙂. Po 10 měsících se můj stav, s Martinovou pomocí, velice zlepšil a já si tak dneska můžu dovolit věci, o kterých se mi na začátku jen zdálo. Martina tedy můžu s radostí doporučit. Profesionální přístup, uvolněná atmosféra a další rady během cvičení - určitě budete spokojení 👍
Jan Tichý
Jan Tichý
2022-11-27
Jsem naprosto spokojen. Domluvili jsme si tréninky cca a 3 msíce, a za tu dobu jsmedali dohromady všechny svaly, co jsem měl ochablé. S Martinem je skvělá domluva, všechno vysvětlil. Cíle které jsem si stanovil jsme splnily. Za tu dobu jsem schodil cca 7 Kg a nabral u toho svaly. Jídelníček, co mi Martin poskládal je pestrý a chutný, snadný na uvaření i na dostupnost surovin. Můžu jenom doporučit.
Dudan
Dudan
2022-11-19
Martin je určitě skvělá volba, ať už s cvičením začínáte nebo jste zkušenější jedinec. Tréninky na míru jednotlivce. Můžu jenom doporučit 💪🏻
Jaroslav Tomášek
Jaroslav Tomášek
2022-04-12
S Martinem je skvělá spolupráce a vše perfektně vysvětlí. Dostal jsem velmi rozsáhlý a dobře napsaný jídelníček, a společně s tréninky od Martina jsem dosáhl velmi rychle svých výsledků. Zcela doporučuji.
Martin Bartos
Martin Bartos
2022-04-08
Martin je člověk, který mi pomohl najít cestu zpět.Od prvního kontaktu až po dnešní den jsem absolutně spokojen. Sestavení jídelníčku na míru,(v mém případě bez masa), který zafungoval neuvěřitelně. Kdykoliv mám na něj otázku je připraven ji se mnou probrat. Navic ma pochopeni pro občasné porušení pravidel(když je chuť na pivo).Martas, jsem rád, že jsem ti v Únoru napsal a hlavně za to, že jsi byl ochotný do toho se mnou jít i přes takovou dálku. P.S.-Děkuju ti a abych nezapomněl-v Srpnu dáváme spolu trénink (nohy- důvod znáš ) a pak skočíme na Protein.
Magdalena Boháčová
Magdalena Boháčová
2022-02-13
Roman Jiskra
Roman Jiskra
2021-10-28
Výborný trenér, který pomůže nejen s tréninkem, ale také s jídelníčkem.
Jakub Macháček

Jakub Macháček

Určitě bych Vám neradil “šetřit“ na svém zdraví. Možná člověk ušetří pár stovek měsíčně, ale časem tělo ukáže, že to není dobře v podobě nějaké nemoci a člověk poté za léky dá spoustu “ušetřených“ peněz. Rozhodně nelituji peněz, které jsem za to utratil. Jelikož změna jídelníčku = změna životního stylu a rozhodně ne k horšímu.

Jakub Macháček

Veronika Růžičková

Změnu ve svém jídelníčku již neberu jako dietu, která jednou skončí a já se budu moct zase „nadlábnout“, ale změnu mého životního stylu. Spolupráci s Martinem vřele doporučuji. Mně osobně nejvíce zaujal svým osobním přístupem, sympatickým jednáním, okamžitou reakcí na mé problémy a hlavně jsem se před ním nestyděla mluvit o své váze a o tom jak jsem na tom byla předtím.

Jakub Macháček

Aleš Valášek

Obával jsem se, že správný jídelníček bude obsahovat pouze samé drahé a exkluzivní potraviny, ale opak byl pravdou. Začal jsem si sám vařit. Hlady jsem nikdy netrpěl, naopak jím víc jak před tím a za potraviny neskutečně ušetřím.

Jakub Macháček

Lucie Matzkeová

Martin mě naučil, jak vařit efektivně, abych nestrávila v kuchyni spoustu času. Naučil mě, jak kombinovat správné potraviny tak, abych neměla hlad a nevařila jen zeleninu, která sama zdravé stravování nespasí. Naučil mě „fígle“, aby mě nepřepadaly chutě na sladké a ještě spoustu dalšího. Jsem moc ráda, že jsem se odhodlala a objednala se na první konzultaci, žije se mi teď mnohem lehčeji.

0
  0
  Košík
  Váš košík je prázdnýZpátky k nákupu